Lekko opalona, brązowa skóra już od kilkudziesięciu lat jest synonimem zdrowia i piękna. Jednak sam proces regularnego klasycznego opalania się, jak dowodzą badania, niekoniecznie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Barwnik produkowany w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UV jest w pewnym sensie reakcją obronną organizmu. Aby uniknąć narażania skóry na podrażnienia, szybsze starzenie czy zwiększania ryzyka zachorowania na niektóre schorzenia, a jednocześnie zachować piękny koloryt skóry, wiele osób wybiera solarium natryskowe. Na czym polegają zabiegi wykonywane w solarium natryskowym, jakie są ich efekty? Poznaj możliwości usług świadczonych przez solarium natryskowe.

Jak wygląda solarium natryskowe?

Mimo iż nazwa gabinetów oferujących opalanie natryskowe zawiera słowo solarium, to jednak w tych miejscach skóra nie jest poddawana działaniu promieni. Solarium to może być jedną z wielu usług świadczonych przez wykwalifikowane salony kosmetyczne albo też osobnym punktem, w którym można skorzystać z opalania metodą natrysku.

Urządzenia do natrysku barwnika

Airbrush Tanning to właśnie natryskiwanie barwnika z użyciem specjalnych urządzeń rozpylających substancję brązującą dzięki strumieniowi powietrza. Przypominają one wyglądem, a także zasadą działania zestaw agregatu wraz z pistoletem do natryskowego malowania na przykład ścian czy pojazdów. Są jednak dedykowane do nakładania substancji nadających skórze odpowiedni koloryt.

Alternatywy dla solarium natryskowego?

Opalanie natryskowe ma jednak kilka wad. Przykładem może być, krótki czas utrzymywania się opalenizny, nierównomierna opalenizna czy też brak możliwości stosowania go przez osoby z chorobami skóry. Najnowszą alternatywą do opalania natryskowego jest melanotan, można go nabyć w formie spreju do nosa lub w ampułkach.

Kabina w solarium natryskowym

Zabieg kosmetyczny odbywa się najczęściej na stojąco w przygotowanej do tego specjalnej kabinie. Może być stacjonarna albo też przenośna, rozkładana. Solarium natryskowe najczęściej posiada kabinę zmywalną, łatwą do utrzymania w czystości zwykle w ciemnych kolorach, połączoną z pochłaniaczem powietrza. Zapobiega ona rozprzestrzenianiu się substancji na pomieszczenie. W solarium natryskowym znajduje się także miejsce do komfortowego przebrania się, zapewniające odpowiedni poziom intymności.

Wykonywanie natrysku barwnika w solarium

Proces natryskiwania specjalnie dobranego barwnika jest stosunkowo szybki. Wymaga jednak profesjonalnego sprzętu, odpowiednich umiejętności, a także właściwego przygotowania do zabiegu. Również po wykonaniu opalania natryskowego należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Trzeba pamiętać, że mimo iż zabieg jest bezpieczny, gdy jest wykonywany z użyciem wysokiej jakości środków, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania.

Przygotowanie skóry do zabiegu

Substancje barwiące naskórek nie przenikają do głębszych warstw skóry. Dlatego też, aby efekt opalania natryskowego był trwalszy i na dłużej zachował estetykę, należy na dobę przed jego wykonaniem dokonać delikatnego peelingu całego ciała. Nie należy po nim stosować żadnych środków natłuszczających czy nawilżających. Skóra w dniu zabiegu powinna być czysta i sucha, również niespryskana dezodorantem, antyperspirantem czy perfumami.

Natryskiwanie barwnika

Zabieg wykonywany jest na stojącej osobie, najczęściej w bieliźnie lub stroju kąpielowym, choć niektórzy decydują się na wykonanie go nago, o ile pozwalają na to warunki wykonania usługi. Włosy są zabezpieczane. Preparat do opalania natryskowego nakładany jest przez profesjonalną kosmetyczkę z użyciem specjalnego powietrznego pędzla. Nie tworzy plam czy zacieków, całość procesu trwa zwykle od 10 do 20, w zależności od powierzchni skóry, jakiej ma dotyczyć. Potem skóra jest zwykle osuszana, również przez powietrze. Zabieg w solarium natryskowym jest oczywiście bezbolesny.

Zalecenia po opalaniu natryskowym

Solarium natryskowe tuż po wykonaniu opalania zaleca odczekanie do całkowitego wyschnięcia. Warto ubrać się w ciemne, luźne ubrania. Najwcześniej po 6 godzinach można umyć ciało z użyciem wody lub łagodnych środków myjących, bez gąbek czy peelingów. Skórę powinno się regularnie nawilżać i odżywiać, by efekt utrzymał się jak najdłużej. Jeżeli po kilku-kilkunastu dniach kolor zacznie w sposób nieregularny schodzić, warto użyć peelingu do całego ciała.